بازدید وزیر نیرو از کارخانجات و دستاوردهای گروه مپنا

بازدید وزیر نیرو از کارخانجات و دستاوردهای گروه مپنا
ژنراتورهای 6 و 10.5 مگاواتی، نخستین پره‌داغ توربین کلاس F و توربین موبایل 4 تریلر گروه مپنا، با حضور وزیر نیرو و جمعی از معاونان و مدیران وزارت نیرو به بهره‌برداری رسید؛ همزمان پروژه بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی پرند افتتاح و عملیات سنکرون‌سازی واحد اول بادی پروژه آق‌کند آغاز شد.
در تاریخ 10 بهمن ماه سال جاری، گروه مپنا میزبان “رضا اردکانیان” وزیر نیرو و هیئت همراه او بود.
در ابتدای بازدید که با حضور “عباس علی‌آبادی”، مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره گروه مپنا برگزار شد، “علیرضا یزدی‌زاده”، معاون برنامه‌ریزی و کنترل راهبردی مپنا، به شرح تاریخچه، سیر تحول، استراتژی ها، ماموریتها و اهداف و چشم انداز این گروه پرداخت.
وی همچنین با تبیین حوزه های سرمایه‌گذاری‌، تحقیق و توسعه و فعالیت‌های تولیدی این گروه دانش‌بنیان، جدیدترین پروژه‌ها و دستاوردهای مپنا در حوزه صنعت نیروگاهی را معرفی کرد.
در ادامه این دیدار که بیش از شش ساعت به طول انجامید، مدعوین به بازدید از کارخانه‌های شرکت‌های مهندسی و ساخت توربین مپنا، پره توربین مپنا، برق و کنترل مپنا و ژنراتور مپنا (پارس) و شرکت مهندسی موادکاران پرداختند و از نزدیک با فناوری‌های پیشرفته به‌کارگرفته‌شده در تجهیزات نیروگاهی ساخت این گروه آشنا شدند. بازدید از مراکز تحقیق و توسعه و آزمایشگاه‌های گروه مپنا نیز از دیگر برنامه‌های وزیر نیرو و دیگر مدعوین بود. همچنین سیستم تحریک استاتیک (MAPEX) و مرکز پایش وضعیت ماشین های دوار (CMS) مپنا با حضور وزیر نیرو افتتاح شد.
وزیر نیرو با تقدیر از تلاش‌های گروه مپنا در سال‌های گذشته در زمینه تأمین یا تولید تجهیزات نیروگاهی، بر اهمیت منابع انسانی و ضرورت رعایت نظام‌های منابع انسانی در این مجموعه تأکید کرد.
دکتر “رضا اردکانیان”، وزیر نیرو پس از بازدید از سالن‌های تولید در کارخانجات شرکت‌های مهندسی و ساخت توربین مپنا، پره‌توربین مپنا، مهندسی موادکاران، برق و کنترل مپنا و ژنراتور مپنا، با حضور در جمع مدیران ارشد این گروه، با تقدیر از بنیانگذاران تأسیس و ایجاد مپنا و مدیران کنونی این گروه، اظهار داشت: آنچه که موجب پایداری مپنا در طول این سال‌ها شد، دقت عمل همکاران این مجموعه بوده است.
وزیر نیرو با اشاره به توضیحات مدیران ارشد مپنا مبنی بر همکاری حدود یکصد هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم با این گروه، بر ضرورت توجه به اشتغال موثر و کیفی در منابع انسانی تأکید کرد.
وی با اشاره به اهمیت رعایت استانداردهای زیست محیطی در کشور، اظهار داشت: امروزه حفاظت از محیط زیست و رعایت استانداردهای آن در بسیاری از کشورهای دنیا امری حیاتی و مرسوم بوده و از شاخص‌های اساسی ارزیابی محصولات تولیدی شرکت‌های بزرگ صنعتی دنیا است و گروه مپنا نیز مناسب است این شاخص‌ها را در طرح‌ها و تولیدات خود در اولویت قرار دهد.
اردکانیان در ادامه با یادآوری اهمیت ارتباطات صنعت با دانشگاه‌ها، خاطرنشان کرد: تقویت ارتباط سیستماتیک مپنا و دانشگاه می‌تواند چرخه بهره‌وری را گسترده‌تر نماید.
وی با اشاره به تغییرات ساختاری اخیر در وزارت امور خارجه، اظهار امیدواری کرد: با همکاری نمایندگی‌های کشورمان در دیگر کشورها و روش‌های نوین بازاریابی، مپنا و دیگر شرکت‌ها ظرفیت‌های خود را در بازارهای بین‌المللی فعال‌تر سازند.
وزیر نیرو در پایان با بیان اهمیت برنامه‌های بلندمدت برای مپنا، بر ضرورت تدوین برنامه بلندمدت معطوف به هدف‌گذاری‌های مشخص و راهگشای افق‌های آتی جهت حضور موثرتر مپنا در بازارهای داخلی و خارجی تأکید کرد.
همچنین “عباس علی‌آبادی” رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل گروه مپنا نیز در سخنان کوتاهی، ضمن خوش‌آمد مجدد به وزیر نیرو و معاونان و مدیران همراه وی، با تمجید از توجهات دلگرم‌کننده دکتر اردکانیان در زمینه اهمیت همکاری صنعت و دانشگاه، خاطرنشان کرد: گروه مپنا همواره ارتباط مناسب و موثری با دانشگاه‌های مختلف داشته که موسسه “مپفن” نمونه بارز آن است. ​