ساخت داخل اولین روتور فورج ژنراتور گازی ۱۸۵ مگاوات کشور در شرکت مپنا پارس

شرکت گروه مپنا از ابتدای تاسیس تاکنون توانسته است با بهره گیری از توان ساخت داخل اقلام و تجهیزات در کارخانجات گروه مپنا و سایر شرکت¬های توانمند داخلی، در زنجیره تامین به هم پیوسته محصولات خود به عنوان لکوموتیو صنعت ایفای نقش نموده و ضمن ایجاد اشتغال پایدار برای ده ها هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم، به نماد خودباوری صنعت بدل شود.
این بار به همت تیم مجرب شرکت مپنا پارس و با بهره گیری از توان شرکت فولاد اسفراین، “روتور شفت فورج شده ژنراتور ۱۸۵ مگاوات” ، داخلی سازی شد. شایان ذکر است برنامه ریزی انجام شده ساخت این قطعه از چند سال پیش در دستور کار قرار گرفت و از سال ۹۸ با تنظیم توافقنامه فی مابین دو شرکت وارد فاز اجرایی گردیده و موجب شد تا برای اولین بار وزین¬ترین و بزرگ‌ترین قطعه مورد استفاده در صنایع نیروگاهی با استفاده از امکانات و تجهیزات موجود و بدست توانمند و با تجربه نیروهای متخصص داخلی به تولید برسد.
مشخصات قطعه:
طول قطعه حدود ۱۱ متر، حداکثر قطر قطعه ۱۰۵۵ میلیمتر، وزن قطعه مذاب ریخته شده حدود ۱۰۰ تن و در مرحله پیش ماشین کاری شده ۳۸٫۲ تن است. لازم بذکر است، با توجه به نیازمندی¬های تجهیزات و ماشین آلات و الزامات خاص ساخت محصول، ساخت موفق این قطعه توانسته است راه را برای ساخت محصولات مشابه، و توسعه این محصول هموار سازد.
نکته حائز اهمیت در خصوص ساخت داخل این قطعه جلوگیری از خروج حداقل یک میلیون یورو ارز در سال از کشور می باشد.