سنکرون موفق واحد چهارم گازی نیروگاه ایران ال ان جی

واحد چهار گازی نیروگاه ایران ال ان جی، صبح روز ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ توسط گروه مپنا با موفقیت به شبکه سراسری متصل شد.
واحد پنجم گازی این نیروگاه نیز با هدف تأمین انرژی الکتریکی مورد نیاز طی ماه‌های آینده به شبکه سراسری متصل خواهد شد؛ انرژی تولیدی این واحدها می‌تواند بخشی از کسری برق مورد نیاز کشور را جبران نماید.
علاوه بر راه‌اندازی این واحدها، عملیات احداث پست گازی ۴۰۰ کیلو ولت جهت تزریق حداکثر توان تولیدی نیروگاه به شبکه سراسری و احداث دیزل خانه نیز در این پروژه در دست اقدام است.
احداث نیروگاه سیکل ترکیبی ایران ال ان جی در قالب قراردادی در سال ۱۳۸۷ بین شرکت مایع‌سازی گاز ایران به عنوان کارفرما و مشارکت شرکت‌های مپنا، نیرپارس و مپنا اینترنشنال منعقد شد. این نیروگاه شامل پنج واحد گازی و دو واحد بخار و جمعاً به ظرفیت ۱،۱۳۰ مگاوات است. پس از گذشت حدود چهار سال از شروع قرارداد، به دلیل عدم تأمین منابع مالی، طرح با پیشرفت ۶۸درصدی متوقف شد. پس از راه اندازی مجدد واحدهای یک و دو گازی، سنکرون واحد سه گازی نیز در روز بیست و هفتم شهریور سال ۱۴۰۰ با موفقیت انجام شد و در مدار تولید قرار گرفت.
فعالیت‌های این پروژه با تلاش شبانه‌روزی کارکنان شرکت نیرپارس و با همکاری شرکت‌های بهره‌برداری و تعمیرات مپنا، مهندسی و ساخت توربین مپنا، مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا و مهندس و ساخت ژنراتور مپنا و نصب نیرو در حال انجام است.